poniedziałek, 25 marca 2013

Vol: 41

Karuta to japońska gra karciana, będąca rozrywką lub hobby, a wśród młodszych używana do ćwiczenia pamięci i nauki. Do napisania tej notki natchnęło mnie anime oparte da grze w Karutę - Chihayafuru


Do gry używane są karty, na których widnieje 100 poematów. Dobrze jest je znac na pamiec lub chociaz dobrze kojarzyc.
Mecz rozgrywa sie pomiedzy 2os. Bierzemy 50 kart reszte chowamy do pudelka. Przeciwnicy ukladaja po 25 kart, ale musze zachowac miedzy soba 3cm odleglosci. Mamy 15 min na zapamietanie ukladu poematow.
Osoba trzecia - lektor - posiada drugą talię (wszsytkie 100 poematow), z której odczytuje fragmenty poematów.
Na początku przeczytany zostaje fragment otwierający pojedynek "...Nadchodzi wiosna wszystko budzi sie do zycia..."
Musimy jak najszybciej odrzucić kartę, na której znajduje się czytany fragment. Jeśli gracz wyrzuci jedną z kart przeciwnika, przeciwnik traci ją. Rozgrywka kończy się wraz z odrzuceniem wszystkich kart przeciwnika.

Istnieją dwa główne typy kart stosowanych w karucie. Jeden z nich to yomifuda (jap. 読札 czytanie kart). Według yomifudy należy znajdywać karty, rozpoznając pierwsze lub ostatnie wersety. W drugim z rodzajów kart - zwanym torifuda (jap. 取り 札 złapanie kart) - nie jest to konieczne, ponieważ oprócz poematów na kartach znajdują się także małe ilustracje.


Odmiany
•Jōmō Karuta (jap. 上毛かるた?) jest jednym z rodzajów karuty. Poprzez rozgrywkę poznajemy historię i ciekawe miejsca w prefekturze Gunma. Można ją zakupić w wielu sklepach na tym obszarze.
•Uta-garuta (jap. 歌ガルタ?) - najpopularniejszy gatunek karuty. Skupiają się na nim większość rozgrywek i zawodów w Japonii. Polega na jak najszybszym odrzuceniu kart podczas wyczytywania. Podczas gry występują też wymiany zdobytymi kartami. Zawiera w sobie 100 poematów - każdy z nich zapisany jest przez innego sławnego poetę. Na zasadach uta-garuty opiera się coroczny międzynarodowy turniej karuty, gdzie Japończycy walczą o tytuł mistrza.
•Iroha garuta (jap. いろはがるた?) jest odmianą bardzo podobną do uta-garuty. Różni się między nią stopniem trudności - ten rodzaj stworzony został głównie na potrzeby nauki karuty dla dzieci i początkujących graczy.
•Hanafuda (jap. 花札?) to typ przedstawiający w swoich kartach kwiatowe wzory - 48 kart skupia się na widokach przyrody w ciągu dwunastu miesięcy.

Do gry na pewno potrzeba refleksu, szybkości, skupienia i dobrej techniki układania kart i przede wszystkim znajomości poematów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

~~#*Dziękuję za zainteresowanie i udzielanie się na moim blogu*#~~